Mehmet MAKSUDOĞLU

Mehmet MAKSUDOĞLU

Mehmet Maksudoğlu, 1939 yılında Eskişehir’de doğdu. İnkılâp İlkokulunu, Eskişehir (Atatürk) Lisesini (1956) ve Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesini (1960) bitirdi. İzmir İmam-Hatîp Lisesi’nde meslek dersleri öğretmeni olarak Arapça, Farsça, İngilizce ve Hadis öğretti. Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde İslâm tarihi asistanı oldu.
Doktora çalışmaları için Tunus’ta bulundu. (1966) Dördüncü sınıfına kabul edildiği Burgiba Yaşayan Diller Enstitüsü Arapça Bölümü’nü bitirdi (1965). Türkiye’ye dönüp İstanbul, Başbakanlık Osmanlı Arşivinde belge inceledi. Aynı yıl içerisinde doktorasını tamamladı. (1966).
İngiltere’de, University of Cambridge, Faculty of Oriental Studies’de Türkçe öğretti (1967-79), Türkiye’ye dönüp Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak İzmit, Ankara ve İstanbul’da vaizlik yaptı. İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nde 9 yıl (1973-82) Arapça öğretti. Marmara Üniversitesi’nde 1983 yılında yardımcı doçent, 1986’da doçent ve 1995 yılında profesör oldu.
İzinli olarak gittiği, öğretim dili Arapça ve İngilizce olan, Türkiye’nin de kurucuları arasında bulunduğu, Malezya’daki International Islamic University’de 4 yıl (1991-95) Tarih ve Medeniyet Bölümü başkanlığı yaptı, Osmanlı tarihi öğretti. Orada iken yazdığı Osmanlı History, adı geçen üniversite tarafından bastırılıp (1999) birkaç yıl text book olarak kullanıldı. Türkçeye Osmanlı Tarihi adıyla çevirdiği kitabın 6 baskısı yapıldı. Osmanlı Müesseselerini de eklediği, Osmanlı History and Institutions, Arapçaya ve Arnavutçaya çevrildi, Kosova Priştine’de, Arnavutluk Tiran’da üniversitelerde okutulmaktadır. Aynı kitap, İngiltere’de basım aşamasındadır, Urducaya ve Endonezya diline tercüme ve basımı için izin verilmiştir.
Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi iken, 1996 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi kurucu dekanı olarak Eskişehir’e gitti. 2004-2005 öğretim yılında izinli olarak gittiği Kazakistan’ın Türkistan Beldesindeki Hoca Ahmed Yesevi Milletlerarası Türk-Kazak Üniversitesi’nde, Osmanlı tarihi ve Arapça öğretti. 2006 yılında yaş haddinden dolayı emekli olunca da Hollanda Rotterdam Milletlerarası İslâm Üniversitesi’nde bir dönem öğretim üyeliği yaptı.
Eserlerinden bazıları ise şunlardır:
1-Farsça Dilbilgisi (Dr. Ebu’l Kasım İctihâdî ile birlikte)
2- Arapça Dilbilgisi
3- Arapça 1-7, İmam-Hatip Liseleri için Yardımcı Ders Kitabı (Mustafa Seçkin ve Mustafa Varlı ile birlikte)
4- The Holy Qur’an with English Translation (Müşterek)
5- Arapça-Türkçe Öğretici Sözlük
6- Osmanlı History
7-Osmanlı History and Institutions
8- Hazreti Muhammed (s.a.v)
9- Açıklamalı Arapça (Mustafa Seçkin ile birlikte)
10-Arabic in Englsh
11-Arapçayı Öğreten Kitap
12- Kendi Kendine Pratik Arapça
13-Kırım Türkleri
14-Arapça Okuma Kitabı
15-Analitik Osmanlı Tarihi
16- 6’dan 66’ya Herkes için Arapça 1-4

Yazar'a Ait Kitaplar - Mehmet MAKSUDOĞLU