Mehmet BÖLÜKBAŞI

Mehmet BÖLÜKBAŞI

1979 yılında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini memleketinde, lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 2004 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu. 2012 yılında Gazi Üniversitesi Arapça Öğretmenliği Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2019 yılında ise, Ankara Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde doktora eğitimini tamamlayarak mezun oldu. 2007-2019 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay (GES) Komutanlığı, Millî İstihbarat Teşkilâtı ve Genelkurmay Başkanlığı Ortadoğu Şubesi’nde Uzman Arapça Mütercim olarak görev yaptı.
2020 yılının şubat ayından itibaren Bartın Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arapça Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı’nda doktor öğretim üyesi olarak görevine başladı. Bartın Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde Arapça dersleri vermektedir. Arapça ve İngilizce bilmektedir.
2019 ve 2020 yıllarında ‘‘Arapça Öğretiminde Telkin Yöntemi ve Uygulaması’’, ‘‘Arap-İslam Dünyasında Tarih Yazıcılığı’’ ile “9. ve 14. Yüzyıllar Arası Yazılmış Arapça Tarih Kaynaklarında Terminoloji’’ adlı kitapları yayınlanmıştır. Arapça tercüme ve çeviri ile ilgili çeşitli bildiriler sunmuş ve birçok makalesi yayınlanmıştır.

Yazar'a Ait Kitaplar - Mehmet BÖLÜKBAŞI