Luay Hatem YAQOOB

Luay Hatem YAQOOB

Eğitimini Anbar Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı (2006). Yüksek lisans derecesini Lübnan Dawa Üniversitesi’nden (2011), doktora derecesini Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden aldı (2017).
Akademik faaliyetlerinin yanı sıra farklı üniversitelerde ve çeşitli kurumlara bağlı olarak yurtiçinde ve yurtdışında dersler verdi. 2018 yılı ocak ayında Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesine katıldı. Yaqoob 2021’den beri Uluslararası Arap Yazarlar Birliğinin Ankara kolu başkanlığı görevini yürütmektedir. Araştırma alanları; dilbilim, dil felsefesi, Arapça öğretimi, modern Arapça eğitimi, Arap dili ve belagatı, Arap edebiyatı, felsefe ve din bilimleridir. Felsefe, tahkik, Arap dili, diller arası karşılaştırma, açık öğretim ve YDS Arapça gibi alanlarda birkaç dilde eserleri bulunmaktadır.
Yaqoob, yüksek lisans ve doktora gibi farklı düzeylerde dersler vermektedir. Arapça öğretiminde modern metotları esas alan bir akademisyen olarak tanınmaktadır.

Yazar'a Ait Kitaplar - Luay Hatem YAQOOB